Sidney Poitier: První černošský herec, který získal Oscara

Oscar je nejslavnějším filmovým oceněním, které mohou tvůrci a protagonisté filmů získat. Ve 21. století již není důležité, jakou má nominovaný barvu pleti. Ovšem ne vždy tomu tak bylo. 13. dubna 1964 byl prvním dnem, kdy získal zlatou sošku poprvé černošský herec, jehož začátky nebyly vůbec snadné.

Nevzdával se

Když se Sidney Poitier vydal na svůj první konkurs, neuměl ani pořádně číst. Proto není divu, že ho z něj vyhodili. Jeho silná vůle mu však pomohla naučit se pořádně číst a zbavit se svého přízvuku. Začínal jako kulisák u divadla, kde také dostal svou první roli.

Oscarový film

Polní lilie je snímek, kde Sidney Poitier exceluje a právem za svůj výkon získal Oscara. Film pojednává o mladíkovi, který e toulá světem a narazí na domek, kde žije pět jeptišek. Matka Představená, která se k Bohu modlí o pomoc, považuje tuláka za vyslyšení svých modliteb a proti jeho vůli ho zapřáhne do prací kolem domu.

Další slavný film

Hádej, kdo přijde na večeři je hvězdě obsazený snímek, ve které se mladá dívka rozhodne představit rodičům svého snoubence lékaře (Poitier). Dívka rodičům však nesdělí, že její vyvolený je tmavé pleti. Matka se s výběrem své dcery smíří, ovšem otec je zastánce „bílé“ Ameriky.