Lidé opět začali chodit do kina

V bývalém režimu bylo kino jednou z mála možností, jak se zabavit. V devadesátých letech, kdy přišla svoboda a s ní mnohem více možností kulturního vyžití. Větším důvodem prázdných kinosálů však byla možnost satelitní televize a příchod videorekordérů. Mnoho menších kin tak muselo zavřít nadobro.

S rokem 2000 přišel zlom

Na přelomu tisíciletí se však začal trend obracet a chození do kina začalo být opět v kurzu. Tento trend trvá do současnosti. V roce 2016 se prodalo o 15,6 milionů vstupenek, než v roce 1993.

Mezi nejčastější návštěvníky kin patří mladí lidé ve věku 16 – 34 let. S přibývajícím věkem zájem o kino klesá. Dnešní mladí lidé chodí do kina rádi a nespokojí se s kvalitou filmu při domácím vysílání. Do kina raději chodí ženy a dívky.

Láká česká produkce

České filmy tvoří celou třetinu filmů, které kina promítají a tvoří tak velkou část zisků, ačkoliv jsou často dotované z veřejných zdrojů. Zdroje pro výrobu českých filmů byly pozastaveny, ale od roku 2010 opět fungují. Rozsáhlejší česká produkce přispěla k vyšším zisků v českém filmovém průmyslu.