Co jste nevěděli o legendárním českém filmu Pelíšky

Pelíšky patří mezi divácky nejúspěšnější české filmy a některé hlášky z filmu se staly kultovními. Miroslav Donutil a Bolek Polívka jsou dloholetými kamarády z divadla a Pelíšky byly již jejich třetím filmem. Uvolněná atmosféra, improvizace a vtípky doprovázely celé natáčení a možná to je jedním z důvdů jeho fenomenálního úspěchu a velké obliby u diváků.

Pověrčivost Ivy Janžurové

Role Krausové byla původně nabídnuta Ivě Janžurové, ale ta nikdy nehraje postavy, které zemřou, proto požádala o přepsání scénáře. To však tvůrci odmítli a roli přijala Emílie Vašáryová. Ta dokonce příslibila hrát zdarma v době, kdy nebylo na natočení filmu dostatek financí.

Prskavka ve vlasech

Každý si jistě vybavuje situaci, kdy Bolek Polívka zapíchne zapálenou prskavku do vlasů Simoně Stašové. Tato scéna vůbec ve scénáři nebyla a Bolek Polívka v tu chvíli improvizoval. Překvapení Simony Stašové není hrané a podotýkáme, že účes je opravdu vytvořený pouze z vlasů Stašové. Na její účes nebyly použity žádné příčesky ani paruka.

Proletáři všech zemí, vyližte si ….

Kdo by neznal dnes již kultovní hlášku, kterou ve filmu pronese Jiří Kodet. Ta však ve scénáři nebyla a nebyla ani v knižní předloze „Hovno hoří“. V osmdesátých letech ji v kasárna pronesl Jiří Krejčík, který ve filmu hraje profesora Stárka a do filmu ji přinesl. Heslo však převzal od herce a malíře Josefa Hlinomaze, který ho v roce 1968 namaloval na svůj obraz.