Možná netušíte, že předlohou k těmto filmům byla kniha

Čelisti

Tento slavný horor z roku 1975 pomohl na startovat kariéru Stevenu Spielbergovi, který využil knihu Petera Benchleyho pro věrné zfilmování. Filmová verze je, v zápletce, téměř shodná s verzí knižní. Také pozdější filmový plakát měl obdobnou podobu jako přebal knihy. O první verzi ikonického vzhledu se zasloužil knižní ilustrátor Paul Bacon.

Mrs. Doubtfire – Táta v sukni

Klasika s Robinem Williamsem o tatínkovi, který se vydává a převléká za hospodyni, aby mohl být se svými dětmi. Předlohou k tomuto filmu se stala knížka spisovatelky Anne Fine, která vydala příběh v roce 1987. Oproti filmu však v románu dvě starší děti svého otce poznají a hrají hru společně s ním.

Rambo

Tato filmová série vytváří synonymum k akčním filmům. Autorem knižní verze je doktor americké literatury David Morrell. Jako vzor si vzal své studenty, kteří se vraceli z vietnamské války. Celá kniha je vytvořena jako popis (sebe)destruktivního chování veterána, u něhož se projevuje post-traumatický stres. Zmiňovaný veterán je antagonistou příběhu. Na jeho konci tragicky umírá.

Smrtonosná past

Tento film proslavil herce Bruce Willise. Vzorem režisérovi byl román Nothing Last Forever z pera Rodericka Thorpa z roku 1979, který je pokračováním jiného Thorpova románu – The Detective , který byl také zfilmován, hlavní roli hrál Frank Sinatra.